За наші гроші: один день роботи керівника свалявського «комуналу» Михайла Пітри

17 Березня 2024, 16:45
За наші гроші: один день роботи керівника свалявського «комуналу» Михайла Пітри 4013
За наші гроші: один день роботи керівника свалявського «комуналу» Михайла Пітри

Одним із факторів, які забезпечують життя кожної громади, є діяльність комунальних підприємств. Після реформи децентралізації засновниками лікарень, шкіл, водоканалів, комуналів, закладів освіти та культури стали міські та сільські ради.

Мешканці громад повинні знати, на що саме йдуть гроші з міського бюджету, тож журналісти інтернет-видання Район.Свалява вирішили пройтися комунальними установами громади та дізнатися, як вони працюють. У кожній комунальній установі ми проводитимемо один день з керівником, тож розкажемо вам, як налагоджена робота, хто її виконує, на що тут витрачають кошти і які виникають труднощі.

Першим підприємством, куди ми завітали, стало КП «Виробниче управління комунального господарства» (КП ВУКГ) Свалявської міської ради, простими словами – свалявський комунал. 

Інтерв’ю ми запланували, ще в січні, але очільник комуналу Михайло Пітра погодився на нього, лише після подачі звітності у лютому.

Керівник КП ВУКГ Михайло Пітра
Керівник КП ВУКГ Михайло Пітра

У різні роки підприємством керували Іван Мудріян, Людвіг Файт, Павло Немеш, Антон Чонка, Павло Танинець та Володимир Дребітко. Михайло Пітра очолює комунал з 1 грудня 2021 року.

Робочий день в керівника розпочинається о 8:00 і офіційно триває до 17:00. Проте, як каже директор, буває, що робочі питання затягуються і до пізньої ночі, бо потреб у мешканців громади багато, а годин у добі не вистачає.

ЩО Ж ТАКЕ КП ВУКГ?

Як йдеться у витягу з ЄДР, підприємство було засноване 7 квітня 1999 року. Основний вид діяльності – збирання і перевезення безпечних відходів, а також серед інших видів діяльності – надання послуг з благоустрою. 

Знаходиться свалявський комунал  у одному із закутків міста. Територія тут прибрана, як і має бути на підприємстві, яке наводить лад, але більшість приміщень мають «вбитий вигляд». Видно, що роками сюди не те що не вкладалися кошти, а територія просто руйнувалася. 

Територія свалявського комуналу: прибрана, але розідрана
Територія свалявського комуналу: прибрана, але розідрана

На території стоять кілька одиниць спецтехніки, яку краще виставити у музеї, бо таке враження, ніби її дістали з далеких глибин ще позаминулого століття. Михайло Пітра жартує, що такий «скарб» отримав у спадок від попередників. 

 

Дуже стомлений грейдер
Дуже стомлений грейдер

Це мала б бути
Це мала б бути "вишка" для виконання висотних робіт. Але навряд чи знайдеться сміливець, який стане у цю кабіну та підніметься на висоту....
 

Це мала б бути
Це мала б бути "вишка" для виконання висотних робіт. Але навряд чи знайдеться сміливець, який стане у цю кабіну та підніметься на висоту....

У 2022 році КП ВУКГ за підтримки міської ради отримало сміттєвоз, що дещо полегшило роботу. 

Керівник КП ВУКГ та в. о. Свалявського міського голови Мирослава Скрипинець
Керівник КП ВУКГ та в. о. Свалявського міського голови Мирослава Скрипинець

Одне з напіврозвалених приміщень на території «комуналу» почали розгрібати лише цього року, бо дістатися до нього було неможливо.

«Навіть не знаю, що там робили, бо воно так заросло і було закидане, що досі не можемо розібрати. За підприємством, як і за господарством, потрібно доглядати. Тут догляду не було, тому в перші місяці роботи я за голову брався, не знав з чого розпочинати», – коментує Михайло Пітра.

Минулого року вдалося поремонтувати дах над гаражами, де стоять робочі автомобілі. Зараз помаленьку латають робочі приміщення та намагаються хоча б якось привести територію в «божий вигляд».

Адмінбудівля підприємства – невеликий корпус, розташований при в’їзді на територію. Тут знаходиться абонентський відділ та бухгалтерія. Приміщення досить невеликі, а деякі кабінети відверто маленькі. 

Адмінбудівля КП ВУКГ
Адмінбудівля КП ВУКГ

До речі саме в цих кабінетах і встановили кондиціонери, які свого часу наробили шуму в соцмережах. Мовляв, як то так підприємство купило таку «розкіш».

«Мене дивує, що підприємці, які мають власний бізнес, дбають, аби їхні умови були нормальні. В приміщеннях магазинів, меблевих виробництв, салонах краси, аптеках, супермаркетах кондиціонери стоять, і це нормально. А коли мова йде про комунальні установи, то чомусь вважають, що працівники повинні сидіти у порепаних кабінетах, ще й щоб на голову капало. Вважаю, що кожна професія і робота заслуговує на повагу. Тому не бачу нічого поганого в тому, що ми придбали ці кондиціонери, щоб люди мали звичайні людські умови. Про розкіш тут не йдеться. Як бачите, ці кондиціонери золотом не вкриті й діаманти не розпилюють», – коментує керівник підприємства.

Ті самі кондиціонери
Ті самі кондиціонери "розбрату"

До речі, свого кабінету керівник підприємства не має. Має свій куток. Хоча, як сам зізнається, тут проводить небагато часу, адже більшість їздить по місту та громаді, бо багато питань потрібно вирішувати та контролювати на місцях проведення робіт.

Далі йдемо на склад. Нас супроводжує Бім – найвідданіший «працівник» ВУКГ.

На складах зберігають витратні матеріали, речові запаси та знаряддя праці. Також тут зберігається робочий одяг працівників, адже раніше вони виконували роботу в повсякденному одязі, зараз у кожного працівника є форма.

На складі все акуратно посортоване та розташоване по полицях. Тут на диво чисто, попри те, що різних речей багато. Михайло Пітра каже, що до порядку ставиться дуже вимогливо, адже не можна наводити чистоту в місті, не тримаючи її в себе.

Інженерні працівники мають своє окреме приміщення. Воно теж «дихає на ладан», але всередині, як і в попередніх будівлях – порядок. 

Не оминаємо увагою і куток, де обробляють пластик. Сюди звозять пластикову тару, яку викидають мешканці громади у спеціальні “клітки”, встановлені по всьому місту. Далі його тут сортують по кольорах і типу та відправляють на прес. 

Зі слів Михайла Пітри, сортування те пресування пластику як добре в плані збереження екології, так і приносить «копійку». Пластик пресують раз у місяць, влітку – частіше. За нього підприємство отримує близько 10 тисяч гривень у місяць. 

«Зараз ціна впала, адже війна не оминула і галузь переробну. Проте близько 10 тисяч гривень за здачу пластику в місяць ми маємо. Сподіваємось, що з часом ситуація покращиться. Дуже радує те, що наші громадяни почали свідоміше ставитися до питання екології. Якщо раніше контейнери для пластикової тари могли стояти напівпорожніми по кілька тижнів, то зараз наповнюються швидше», – ділиться Михайло Пітра.

ХТО ПРАЦЮЄ ТА СКІЛЬКИ ОТРИМУЄ В КОМУНАЛІ 

Станом на сьогодні в КП ВУКГ працює 51 працівник. З них: 12 осіб – адміністрація, 5 водіїв і трактористів та 34 працівники середньої ланки (вантажники, двірники, землекопи).

Середня заробітна плата по підприємству за останній квартал 2023 року становить 13 642 гривні. Як наголошує очільник комуналу, за 2023 рік понад 1 млн 200 тисяч гривень вернулося в бюджет громади з зарплат як ПДФО. Також підприємство сплатило у бюджет міської ради 340 тисяч 930 грн єдиного податку та 443 тисяч 906 грн екологічного податку. 

Щодо заробітної плати керівника, то у 2022 році як в. о. начальника КП ВУКГ Михайло Пітра отримував 12 тисяч гривень на руки. А у 2023 році, після офіційного призначення його керівником підприємства згідно з контрактом, він отримував 27 тисяч гривень на руки. Як прокоментував Михайло Пітра, жодної премії та доплат за два роки він не отримував.

ХТО ВИРІШУЄ, СКІЛЬКИ КОШТІВ ОТРИМАЄ КОМУНАЛ З БЮДЖЕТУ ГРОМАДИ

Підприємство працює згідно З Програмою з благоустрою Свалявської територіальної громади. 

«Якщо хтось вважає, що Програма з благоустрою – це насадження тюльпанів  по місту та збирання гілок, то це не так. В кінці кожного року КП ВУКГ аналізує потреби на наступний рік, які викладає у Програму. Далі її подають на розгляд і затвердження депутатів міськради. За такою схемою підприємство працює з початку його заснування, тобто це не забаганка керівника, як дехто подає», – роз’яснив очільник комуналу Михайло Пітра. 

Якщо говорити офіційною мовою, то Програма з благоустрою на території Свалявської територіальної громади розробляється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 27.11.2017 № 310 «Про затвердження Типових правил благоустрою території населеного пункту», Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, які затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 10.04.2006 №105.

Фінансування заходів, визначених Програмою, здійснюється коштом Свалявської міської ради, з власних коштів підприємства та інших джерел, не заборонених законодавством. Воно відбувається виключно за умови затвердження бюджетних призначень на її виконання рішенням сесії міської ради. Обсяг видатків на реалізацію заходів, визначених Програмою, можуть коригуватися відповідно до затверджених показників на відповідний рік.

Розшифровуємо простими словами. Свалявський комунал наприкінці року аналізує пророблену роботу та прогнозує, що потрібно буде виконати протягом наступного та скільки коштів потрібно буде за це використати. Усі дані розписують у Програму з благоустрою, яку подають в міськраду. Важливо розуміти, що переважна більшість коштів, які викладені у потребах Програми - це саме заробітна плата працівників ВУКГ.

Далі міська рада подає цю Програму на розгляд депутатів, які мають з нею ознайомитися, проаналізувати та на сесії винести рішення, чи фінансувати її, чи ні. 

Програма з благоустрою Свалявської територіальної громади містить наступні підрозділи:

1. Покращення зовнішнього вигляду та санітарного стану Свалявської громади;

2. Розвиток та збереження зелених насаджень;

3. Відновлення вуличного освітлення;

4. Впорядкування територій кладовищ.

«У 2022 році згідно З Програмою по благоустрою ми отримали 8 млн грн від міської ради. Це близько 667 тисяч грн на місяць. У 2023 році було виділено 11 млн грн, з яких 1 млн депутати забрали, тож ми отримали місячне фінансування в розмірі близько 833 тисячі гривень. Ці кошти були спрямовані на оплату роботи двірників та робітників по благоустрою з податками на зарплату та закупівлю розхідних матеріалів. Тобто за ці гроші сплачувались зарплати та облаштовувались парк, кладовища, обрізались дерева, переукладалась бруківка, прибиралося сміття по місту та здійснювались інші допоміжні роботи. Думаю, що результат мешканці громади можуть побачити», – розповів Михайло Пітра. 

На 2024 рік, згідно З Програмою благоустрою, поданої ВУКГ, на підприємство заплановано виділити 11 млн грн. Це близько 917 тисяч в місяць. 

«Зважаючи на те, що зросла мінімальна зарплата, ця сума, звісно, не дає нам можливості здійснювати роботи по благоустрою на рівні 2023 року. Ми розуміємо, що це не на часі, адже в країні - воєнний стан. Однак роботи мусять здійснюватися, адже у нас в громаді проживають не лише місцеві мешканці, а й вимушено переселені особи. Усі повинні мати гідні умови для проживання та роботи, щоб працювати та підтримувати наших військових. Якщо роботи не виконувати, то після закінчення війни, проблеми накопичаться і тоді їх вирішувати буде значно важче та витратніше», – коментує Михайло Пітра.

До слова, Михайло Пітра пригадує, що коли він очолив свалявський комунал, підприємство було у великих боргах, які накопичилися за запчастини та будматеріали.

«Ніхто з підприємців не хотів з нами співпрацювати, оскільки вимагали спершу погасити попередні заборгованості. А роботу потрібно було здійснювати. Можу відверто сказати, що завдяки підтримці Володимира Суботовського, Олександра Салія та Андрія Гуледзи нам вдалося вийти з цієї кризи. Багато хто звинувачує мене, як керівника КП, у надмірній «дружбі» з цими людьми, але коли потрібно було витягувати підприємство з боргової ями, поки одні шукали «наші промахи» та розповідали про недоліки роботи, інші надали допомогу та можливість перезавантажити роботу комуналу. Як результат, уже 2022 рік ми завершували із закритими боргами та навіть почали ремонти підсобних приміщень, які були у жахливому стані», – наголошує Михайло Пітра.

ЩО РОБИТЬ КОМУНАЛ ДЛЯ МЕШКАНЦІВ ГРОМАДИ

КП ВУКГ працює для мешканців Свалявської громади. Як розповів Михайло Пітра, станом на сьогодні підприємство обслуговує 20 144 абоненти з 27 575 мешканців громади. У порівнянні з 2021 роком кількість абонентів, які почали оплачувати послуги ВУКГ, зросла на понад 100%. Це стало можливим завдяки оновленню бази обліку абонентів та налагодженню комунікації з населенням.

«Ми вдячні мешканцям громади, які відповідально ставляться як до свого благоустрою, так і до нашої роботи і свідомо оплачують вивезення сміття», – наголошує очільник ВУКГ. 

Зі слів керівника, мешканці громади найчастіше звертають до комуналу з проханнями налагодити вуличне освітлення та здійснити обрізку дерев. 

Щодо дерев, то люди пишуть заяви у міськраду, комісія проводить обстеження та надає дозвіл або на обрізку, або на зрізку, якщо це аварійні дерева. 

«З деревами ми «вбиваємо двох зайців»: з одного боку ми робимо благоустрій, а з іншого – забезпечуємо безкоштовними дровами дитячі садочки, школи та бібліотеки, клубні заклади. До слова, ми це робимо вже два роки поспіль. При можливості, також надаємо дрова малозабезпеченим сім’ям. А зекономлені кошти за деревину міська рада може використати на інші потреби для громади», – розповідає Михайло Пітра.

Михайло Пітра також наголошує, що в обов’язки комуналу входить не лише обрізка дерев, а й догляд за зеленими насадженнями у парку та по вулицях. 

До прикладу, в 2022 році КП «ВУКГ» висадило нові саджанці дерев по вулицях Шевченка та Визволення у Сваляві. Вартість за понад 100 дерев сягнула 30 тисяч гривень. Їх, до слова, придбали не з міського бюджету,  а завдяки меценатам, які повністю оплатили закупівлю нових саджанців. Тож вже за трошки, коли деревця підростуть, в нашому місті буятимуть нові неповторні алеї – на вулиці Шевченка з тюльпановим деревом, а по вулиці Визволення – клена гостролистого.

СВІТИТЬ – НЕ СВІТИТЬ: ХТО ВМИКАЄ ЛАМПОЧКИ 

Щодо освітлення вулиць, то тут, зі слів керівника комуналу, ситуація може ускладнюватись тим, що є стовпи комуналу, а є стовпи РЕСу. 

«При поривах вітру, до прикладу,  дуже часто замикають проводи РЕСівські, які переплітаються з нашими, горять лампочки та світильники й це призводить до додаткових витрат. Цього року ми планували провести заміну проводів, однак депутати урізали фінансування, а дехто взагалі сказав навіть згорівші лампочки не міняти, бо це не на часі, тому будемо чекати на фінансування надалі», – каже Михайло Пітра.

До слова, зараз, як розповідає очільник, виникли певні непорозуміння у деяких селах громади. Як виявилося, окремі мешканці порозвертали вуличні лампочки собі у двори. 

«Ми повинні працювати для всіх мешканців громади. Не може бути так, що хтось один створює собі комфорт ціною дискомфорту для інших. Тому потихеньку людям роз’яснюємо, домовляємося, виправляємо ситуацію. Хтось погоджується, хтось обурюється. Але всі повинні бути в рівних умовах. Якщо світло вуличне, то воно має бути для перехожих та водіїв, а не для приватної оселі чи магазину», – наголошує Михайло Пітра. 

Чоловік також каже, що велику роль відіграють саме активні мешканці громади, які телефонують або пишуть у соцмережах, де є проблема з освітленням.

«Насправді, саме об’єктивна критика допомагає нам вдосконалювати свою роботу. Я фізично не можу щоденно їздити по всій громаді й перевіряти, світить ліхтар, чи не світить. Тому коли нам повідомляють про певні проблеми, намагаюся оперативно реагувати та розв'язувати питання в силу можливостей», – каже очільник комуналу.

ХТО МАЄ ПРИБИРАТИ НА ЦВИНТАРЯХ

Ще одне вагоме питання – цвинтарі. Лише цього року всі цвинтарі Свалявської громади, а їх є 13, перейшли на баланс КП ВУКГ. Це означає, що після проведення інвентаризації цих цвинтарів, у людей відпаде потреба в оплаті за їх догляд, адже всі витрати візьме на себе комунал. Тобто вже працівники підприємства будуть доглядати за ділянками між могилами за рахунок Програми з благоустрою, тобто безкоштовно. Але, як наголошує Михайло Пітра, догляд за самими могилами лишається відповідальністю рідних померлих.

СКАНДАЛЬНІ ТЕНДЕРИ ТА КРИМІНАЛЬНІ СПРАВИ 

В кінці минулого року навколо підприємства розгорівся скандал щодо тендеру на екскаватор. За заявами одного з депутатів Свалявської міської ради та громадського активіста були написані заяви у прокуратуру та відкриті кримінальні провадження. Очільник ВУКГ Михайло Пітра розповів, що ця ситуація дуже ускладнила роботу підприємства.

«Роз’ясню для початку причини подачі цього тендера. Як відомо, протягом минулого року КП ВУКГ здійснювало роботи з розчищення ярків по вулицях, вирівнювання узбіччя доріг та прокладання водовідведення. Це вкрай необхідно, адже є частиною підготовки доріг до ремонту. У ярки стікає вода, яка збирається на дорозі, якщо ж її не забирати, то скільки б дорогу не ремонтували, вода руйнуватиме покриття. Окрім того,  глина, яку збираємо з цих ярків, відвозиться на сміттєзвалище для його рекультивації. Для того, щоб виконувати ці та інші роботи, до прикладу, ліквідацію стихійних сміттєзвалищ і доведення до ладу місць під захоронення на кладовищах, нам потрібна техніка, якої не вистачає», – коментує Михайло Пітра.

Очільник комуналу розповідає, що протягом двох років необхідну техніку надавав місцевий підприємець Володимир Суботовський. Завдяки тому, що комунал орендував  спецавтомобілі за 1 гривню, вдалось зекономити чималі кошти. Проте, не варто забувати, що техніка потрібна власникам і для своїх потреб. А чекати, поки вона звільниться, не ефективно. 

Відповідно був оголошений тендер на послуги екскаватора, однак після скандалу підприємець, який переміг у тендерних змаганнях, розірвав тендерні домовленості. 

«Мало того, після скандалу ніхто з підприємців не хоче з нами співпрацювати. Окрім цього, за подання Володимира Чумака та Михайла Чокнадія були відкриті кримінальні провадження з приводу скасовування тендеру. Станом на зараз вони ще не закриті. Хочу наголосити, адже багато хто не зрозумів ситуацію, що кошти, які ми планували використати на оплату послуг згідно з цим тендером, були в рамках фінансування згідно Програми підтримки ВУКГ. Тобто це не були якісь додаткові кошти, які ми мали за намір витратити», – коментує Михайло Пітра.

ЩО БУДЕ ЗІ СМІТТЄЗВАЛИЩЕМ

Ситуація зі Свалявським сміттєзвалищем свого часу досягла піку проблем. Адже сміття вже ледь не висипалося на центральну дорогу та розліталося по сусідніх земельних ділянках. Для того, аби розв'язати проблему, була облаштована дорога, якою їздять сміттєвози, та розпочалась рекультивація сміттєзвалища.

Станом на сьогодні, зі слів Михайла Пітри, сюди звозять сміття зі Свалявської громади та за рішенням міської ради – з Неліпинської та Полянської громади за оплату. За це сусідні громади сплачують 84,59 грн за м. куб. Відтак в місяць підприємство отримує від 12 тисяч до 19 тисяч грн з Неліпинської громади, та від 160 тисяч до 220 тисяч грн з Полянської громади.

Подальша доля сміттєзвалища - поки під питанням.

«Ідеальним варіантом є закрити сміттєзвалище взагалі, однак поки ми не можемо цього зробити, бо сміття потрібно кудись дівати. У 2020 році обговорювалось питання будівництва на Свалявщині сміттєпереробного заводу, який, власне, полегшив би ситуацію. Його мають побудувати у Полянській громаді. Оскільки в країні розпочалась війна, це питання призупинилося, але навіть якщо воно знову зрушить з місця, Свалявській громаді треба буде докласти зусиль, аби долучитися до проєкту. Річ у тому, що тодішній міський голова відмовився підписувати меморандум про співпрацю, як це зробили 16 інших громад, тож поки рішення про те, що Свалявська громада зможе звозити сміття на побудований завод, немає», – розповідає Михайло Пітра. 

ПЛАНИ НА 2024 РІК

Михайло Пітра каже, що роботи в комуналу – непочатий край. Запитів від мешканців чимало, на носі – весняно-літній період, коли роботи з благоустрою будуть виконуватися активніше. 

«Якщо ми хочемо, аби наша громада зовнішньо змінювалась і ставала комфортною для місцевих мешканців та привабливою для туристів, потрібне фінансування. На жаль, частина депутатів не зацікавлені, щоб громада розвивалась, однак радує те, що все ж таки більшість  народних обранців розуміють ситуацію і надають допомогу. 

Я завжди виступаю за об’єктивну критику, не боюся комунікувати з мешканцями, адже ми працюємо для них. Ми на підприємстві намагаємось враховувати потреби громадян і робимо все можливе, аби реагувати на запити вчасно. І було б добре, аби замість «вставляння палок у колеса» деякі діячі надавали б підтримку. Бо тільки у адекватній комунікації та спільними зусиллями ми можемо досягти мети – зробити нашу громаду дійсно розвиненою», – наголошує Михайло Пітра.

Окрім цього, очільник ВУКГ висловив вдячність мешканцям громади, які вчасно сплачують за вивезення сміття та з повагою ставляться до роботи підприємства.  Попри зношений стан техніки, а подекуди і її відсутність, тут все ж таки намагаються робити свою роботу. 

«На жаль, інколи наші зусилля здаються марними, коли, до прикладу, ми встановлюємо нові лавиці та смітники, а вже за тиждень їх псують та ламають. Це ж робить не президент чи голова громади, а пересічні мешканці. А потім нарікають, що у нас всюди - безлад. Але бачу позитивну динамку, багато людей змінюють свої звички: перестають жбурляти сміття просто на газони, сортують його, відбираючи пластик, тощо… Вірю, що з часом культура благоустрою в нас стане на вищий рівень. А поки будемо прикладати максимум зусиль для того, щоб Свалявщина була красивою та комфортною. На всі питання готовий відповісти особисто на підприємстві або ж на своїй сторінці у фейсбуці», – резюмує Михайло Пітра.

ЯК КОМУНАЛ ПІДТРИМУЄ ВІЙСЬКОВИХ?

Працівники КП «ВУКГ» спільно з волонтерами відправили на передову броньований «Бандеромобіль». Автомобіль в Сваляву передали благодійники з Великобританії, а вже за кошти працівників «комуналу», а також волонтера Тараса Оксенюка та представника свалявської «Спілки ветеранів війни»  Євгена Лапіна автівку бронювали та оснастили всім необхідним для того, щоб він виконував свою місію у зоні бойових дій. Окрім того, ми допомагали нашому колезі, який наразі служить у ЗСУ, придбавши йому необхідну амуніцію. 

Також через ГО «Свалявський Рух Опору» передали військовим кабелі, рукавиці, кусачки, кувалди і зараз готуємо до передачі павербанки.

 

Коментар
08/12/2024 Субота
07.12.2024
06.12.2024
18:55
БЛОГ TikTok вибори 369