«Мої роботи з ростового декору вже замовляли в Європі, Єгипті, Америці», – декораторка зі Сваляви Тетяна Пецкар
Історія успіху свалявчанки пані Тетяни зацікавлює несподіваними поворотами. Багатогранні зацікавлення жінки привертають увагу – під час спілкування з нею хочеться слухати й слухати про її життєві пригоди. Без яких однак було б геть сумно.
Привітна, натхненна й цілеспрямована – такою ми сприйняли декораторку й вчительку Тетяну Пецкар. Пропонуємо й вам познайомитись із нашою сьогоднішньою героїнею.
У її житті були роки праці вчителем в Стройненській школі, які залишили чимало хороших вражень про колектив та учнів, з якими до сьогодні залишаються товариські відносини. Відтак після декретної відпустки доля суттєво змінила напрям цієї жінки – до підприємницької діяльності.
«По життю я – лінгвіст, свого часу музичну школу закінчила з відзнакою, середню школу зі срібною медаллю, далі було навчання на філології в УжНУ. Педагогічного стажу маю 25 років, бо ж з 2004 року ще працюю у позашкільному навчальному закладі, Свалявському будинку школяра, керівником гуртка», – деталізує в розповіді пані Тетяна.
Свої різносторонні захоплення жінка пояснює нестримним бажанням братись за нове у силу свого темпераменту. Каже, відчуває наче на спині має прикріплений рушійний пропелер, який допомагає втілювати певні ідеї та амбіції. Інакше, якщо на все так дивитися плоско, то їй стає нудно.
- Я завжди цікавлюся всім і ставлю собі запитання: чи зможу я це зробити? І так вийшло що у 2017-18 роках я дивилася по китайських сайтах декорації й серед них побачила великі квіти. Мені завжди подобалось роздивлятися деталі й це зображення квітів викликало ефект «вау». Квіти ж були зроблені з паперу, і я одразу задумалась як це зробити. Потім, шукаючи конкретну інформацію за цю методику ростового декору, я захотіла сама спробувати це зробити. А мій чоловік Мирослав, підприємець, як завжди підтримав мене і оплатив курси з навчання.
- О, то ви з чоловіком удвох підприємцями стали…
- Нас свалявчани знають, наша будівля з бізнесом неподалік від переїзду. Чоловік ніколи не казав мені «ні» на мої ідеї, багато чого ми робили разом, хоча погляди й різнилися. А, головне, ніколи не поставало питання за кошти, що то буде дорого або що я зіпсую закуплений матеріал на свою творчість. Завжди мотивував мене пробувати.
- І де Ви здобували знання з ростового декору?
- Донька знайшла людину, яка надає уроки. Я поїхала в Турцію, де китаєць надав курс із 10-ти уроків. Мені показали як правильно поводитися з матеріалами, ознайомили з видами й техніками обробки. Вчитель багато чому навчив і запалив в мені іскру те створювати. Як результат, в мене композиції вдавалися. Там же закордоном я одразу закупила рулони матеріалу на квіти, він, до речі, м’який на дотик.
- Такі квіти можна придбати у Вас під замовлення чи композиції доступні під оренду?
- Можна під замовлення виготовити декор або купити його. Звісно доступно і під оренду. Квіти є своєрідним лего – це функціонал і їх можна поставити на будь які стебла. Я ніколи не роблю двічі одне й теж, не повторюю роботи. Коли просять зробити ось так і так – не можу. У мене ціль – чи зможу я по-новому щось створити. Якщо не зможу, то буду далі прагнути.
Мої роботи, до речі, вже замовляли в Європі, Єгипті, Америці.
- А як щодо Сваляви?
- Є роботи, які замовляли саме в Сваляві, деколи я дарувала друзям. Зауважу, що це не масового плану товар і не кожний покупець в плані естетики зрозуміє. Тому інколи власники магазинів мене запитували, скільки б коштувало оформлення їхніх вітрин, але було їм задорого. Звісно, це не питання, кожен обирає собі сам. Однак і ми ж не альтруїсти, все має ціну в цьому світі. Приємно коли оцінюють роботу, ось і в Ужгороді в мене замовляли – оформлені ростовою декорацією вітрини в центральній частині міста та у районі парку Боздош.
Недавно Неліпинський заклад освіти брав у оренду композиції для декору заходу, який відвідали немісцеві гості. Їх відгуки дуже потішили – казали, що оформлення було на рівні київських приватних шкіл.
- Яким було незвичайне замовлення, що найбільш запам’яталося вам?
- Одного разу мені зателефонував молодий чоловік не зі Сваляви, який проїжджав повз мою студію і побачив рекламку з номером телефону. Подивився, що є в наявності в студії, та забажав бант на автомобіль «Бентлі». Далі все ж обрав три червоні квітки – готував подарунок для подруги. Дав аванс мені, я в короткі строки мала все зробити і привести та задекорувати авто в Мукачеві. Мені було трохи моторошно, бо замовник був дуже респектабельний, але мій чоловік підтримав, що я все гарно зроблю. Так і було, замовник був задоволений. Ось такі замовлення існують і є своєрідною забаганкою заможних людей.
- У середньому яка ціна декорації з велетенськими квітами?
- Ціна приблизно така сама як на звичні фотозони. Наш варіант дизайну більш сучасний, динамічний та вишуканий.
- Не планували проводити курси з ростового декору для охочих?
- Ростовий декор значно дорожчий по витратах за інші техніки і не багато забажають вкластися. Тільки на одну квітку йде 12-15 метрів квадратних матеріалу.
Ось майстер-класи по флористиці на прохання організовувала. Кошти за них відправила на ЗСУ, але не люблю цього афішувати.
- У чому ж секрет створення ростових квітів, які одним поглядом заполоняють увагу?
- Основа всього – це просторове сприйняття. Спочатку в голові треба намалювати очікуване, далі деталізувати картинку в 3D форматі, на лекалах. Завжди намагаюся, аби вийшло більш природно, тому експериментую. Квіти виглядають наживо, як справжні. Цей ростовий декор завжди несе позитив, чоловік називає їх як Аліса в країні дива.
А ще до цієї практики, я полюбляла реалізовувати ландшафтні інтер’єри, ось і наш власний будинок створено власними руками та ідеями. Він не такий як всі, зроблений повністю під нас. Макет народжувався в голові й за 6-7 років ми збудували його за всіма архітектурними моментами, які придумала я.
- Удома маєте декорації власних квітів?
- Раніше, поки не було власної студії, численні виготовлені квіти стояли в нашому гаражі. Тепер все в студії, вдома маю дві стойки ростових квітів, які вдало доповнюють нашу сімейну бібліотеку. До слова, вона нараховує 5 тисяч найменувань літератури.
- Оце так! Полюбляєте читати, виходить так…
- Усією сім’єю! Щодня цитуємо письменників.
- Не жалкуєте, що живете у маленькому місті?
- Мені постійно наголошують, що я живу в маленькому місті – я живу в прекрасному місті і страшенно його люблю! В нас тут розпочинався бізнес і багато чого пов’язане в житті з ним. Мене все влаштовує. Звісно, якби ми жили в багатонаселеному місті, то все було б інакше, але Бог розпорядився так, що я тут живу.
- Пані Тетяно, краса для Вас – це?..
- Для мене краса всюди, не виокремлюю якісь моменти. Достатньо подивитися на природу, на ту ж квіточку чи колосочок і, якщо все те розглянути детально, можна побачити красу. Я серджуся і мене обурює, коли падаю колесом в яму, проте я помічаю красу навколо. Мені часто пишуть у фейсбуці, що живу в раю – це так і є, бо наразі Закарпаття – це рай. Не перестаю дивуватись наскільки предивно створено все, що нас оточує. Оце і є краса!
Спілкувалася Ольга МОЛНАР
Фото: Анатолій МОЛНАР