Андрій Гуледза: «Я не вписуюся у стандартні рамки депутата»

28 Червня 2023, 13:03
Андрій  Гуледза Запитай у депутата 3295
Андрій Гуледза

Те, як вирує життя у громаді, напряму залежить від роботи органів місцевої влади. Чим активніше та старанніше працює міська чи сільська рада та депутати, обрані мешканцями громади, тим якіснішими будуть зміни в житті пересічних громадян. 

Для того, аби налагодити комунікацію між мешканцями Свалявщини та чиновниками і політиками, ми вирішили розпочати спецпроект «Запитай у депутата». Відтепер ви можете розпитувати у народних обранців усе, що вас цікавить, а також більше дізнатися про те, як працюють владні структури і як можна вплинути на їх роботу. 

Першим героєм нашої рубрики став депутат Свалявської міської ради Андрій Гуледза.

Андрій Гуледза – 46 років, освіта вища юридична, безпартійний. Голова фракції політичної партії «Слуга Народу» у Свалявській міській раді.. Приватний нотаріус Мукачівського районного нотаріального округу. Проживає у Сваляві. 

Як розповідає депутат, у політиці він – новачок, однак вже показав себе як один з найактивніших депутатів. Каже, що йшов у політику, щоб нарешті впровадити зміни в громаді та покращити добробут її мешканців, оскільки сам є корінним свалявчанином і хоче, аби в цьому місті проживали його діти, а місцеві мешканці не мали бажання переїжджати, а прагнули жити і працювати у Сваляві. 

«Не все вдається нам так, як ми з командою думали, але це – теж шлях. Я й надалі ініціюватиму позитивні зміни, бо хочу, аби наше місто стало гарним, безпечним та комфортним. Звісно, є група осіб, яка діє у соцмережах під підставними іменами і має завдання псувати мені настрій. Вони пишуть емоційні дописи, маніпулюють думкою людей, перекручують факти, намагаються мене дискредитувати – їм реально потрібно бути радниками письменників-фантастів, бо те що вони вигадують – на межі здорового глузду. 

Окрім цього, днями я дізнався, що є єдиним депутатом у місті, якому боти присвятили цілий телеграм-канал. Фейсбук-сторінка вже була, тепер чекаю на канал в YouTube. Жартую», – сміється депутат. Політик знає, чиїх рук це справа, і дивується, чому люди з вищою освітою витрачають свій час та гроші не на розвиток своєї справи, а на чорний піар проти нього.

– На адресу редакції надійшло чимало питань для Вас. Ви готові відповісти? Чому погодились на цей експеримент, адже, як правило, Ви ведете непублічний спосіб життя?

– Я не звик кидати слова на вітер, я – практик. Двічі подумаю, перш ніж скажу. Тому мене смішать деякі депутати, які розкидаються заявами з різних питань, що стосуються життя громади, хоча самі не розуміють елементарних речей і лінуються розібратися в ситуації. Така публічність – шкодить, бо люди сприймають це як правду, а насправді це – лиш квола спроба заробити собі політичні бали. На жаль, за ці два роки я зрозумів, що окремі депутати ділять мешканців громади на «своїх» виборців  та «чужих». А для мене є люди, які «за» Сваляву, і яким «все одно». Тому прошу місцевих мешканців перевіряти почуту, а точніше – прочитану інформацію, часто її подають псевдоексперти на свій хлопський розум.

Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»
Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»

Отож, почнімо. Запитання 1: Коли відремонтують вулицю Шевченка?

– Якщо депутати підтримають мою пропозицію – у цьому році. Ця дорога є дорогою місцевого значення, перебуває у жахливому стані, на ремонт якої потрібно величезні кошти, яких у місцевому бюджеті немає. Моя пропозиція – на частині вулиці, так званій «об'їздній» дорозі від перехрестя вулиці Борканюка до вулиці Чорновола зробити поточний ремонт картовим методом (коли заливають суцільний асфальт, – ред.), бо ця дорога веде до наших комунальних установ, зокрема поліклініки, будівельного ліцею тощо.  Цей поточний ремонт коштуватиме приблизно 1,5-2 мільйони гривень.  Але потрібно перед тим почистити узбіччя і кювети, аби відвести воду і поставити обмежувальні знаки по висоті, по вазі та по навантаженню на осі автомобілів. В ідеалі треба було б зробити інший об’їзд для великогабаритних вантажівок в ту частину промислової зони Сваляви, тобто району хімзаводу. 

Якщо брати вартість капітального ремонту цієї частини вулиці Шевченка, то вона становить приблизно 18 мільйонів гривень. На сьогодні таких грошей у бюджеті немає, як і не було у 2021 році. 

Стосовно другої частини вулиці Шевченка від перехрестя вулиці Борканюка до перехрестя з вулицею Головною, то я проаналізував усі фактори і думаю, що було б краще зробити її з кам’яної бруківки. По-перше це гарно, адже місто, вулиці якого вкриті такою бруківкою, має свою цінність та автентичність. Окрім цього, це практично, бо якщо виникає якийсь прорив у комунальних мережах, то бруківку можна акуратно зняти і після ремонту, викласти назад. З асфальтом так не вийде. 

Попередній міський голова хотів заасфальтувати вулицю Шевченка, для цього зробили проект на 13 мільйонів, з тієї суми у бюджеті на ремонт вулиці тоді було тільки 3 мільйони гривень. Він хотів три мільйони використати на ремонт від вулиці Борканюка до ТЦ «Курортний», а ту частину дороги що вартувала 10 мільйонів, зробити в борг для громади. Тобто, під час війни, місто мало б ще й погашати борг перед виконавцем робіт у розмірі цих десяти мільйонів, а для бюджету громади це величезна сума. Нас така пропозиція не зацікавила.

У нас є багато об’єктів, на які потрібні кошти. Тож депутати мають визначити, чи ми закриваємо потрохи кожне питання, чи вирішимо раз і назавжди питання з вулицею Шевченка. Тим більше, що кошти на це ми можемо взяти із податків, які міська рада має отримати від несумлінних платників податку за користування земельними ділянками. Сума такого боргу на сьогодні – близько 3,2 мільйона гривень. Це податки, які десятиліттями не сплачувались до бюджету за користування земельними ділянками, хоча це передбачено законодавством України. 

Відсудити кошти ми можемо лише за останні три роки, і цієї суми якраз має вистачити на ремонт вулиці Шевченка. Деякі суб’єкти підприємницької діяльності платять податки, а є такі, які роками ігнорують наповнення бюджету і використовують судову систему, аби цей процес затягнути. Якщо підприємці-боржники віднесуться відповідальніше до своїх зобов’язань і сплатять податки, процес ремонту вулиці Шевченка пришвидшиться.

Запитання 2: Чи був за час Вашого депутатства такий випадок за який Вам соромно? 

– Мені соромно іноді через свою емоційність, я багато речей беру близько до серця. Я не маю негативу ні до кого – навіть не серджуся на свого партнера по громадській організації, з яким ми йшли на вибори. Для мене він – досвід, хоча негативний, але досвід. 

Моя вина в тому, що я ініціював це об’єднання, аби допомогти йому перемогти на виборах. Але в той час ми всі думали про майбутнє Сваляви і кожен з нас був рушієм змін. Звісно, нас попереджали, що щось може піти не так...

Тому тепер я не можу відійти в сторону і просто спостерігати за тим, що з містом буде далі. Я несу відповідальність за свої дії і працюю над тим, щоб обіцянки виконувались. 

Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»
Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»

Запитання 3: Скільки, на Вашу думку, часу потрібно Сваляві, щоб зміни, які Ви два роки тому планували, почали відбуватись?

– Зміни почнуться одразу, як тільки свалявчани полюблять Сваляву. Як казав один мислитель та художник, людство може вилікуватись від усього, якщо люди в один момент разом подумають позитивно, в одному напрямку, тоді спільна ідея матеріалізується і все складеться. Так і тут, процес почнеться, коли свалявчани перестануть порівнювати своє місто з іншими.

 Кожен із нас повинен зараз оцінити, де він і що робить. Хлопці захищають нас там, а ми повинні зробити так, щоб держава та економіка працювала, щоб місто розвивалось, а люди, які до нас приїжджали, отримували очікувану підтримку. Ми живемо в історичний час, хоча досі не розуміємо усього масштабу і продовжуємо жити, як раніше.

Запитання 4: Коли Ви були востаннє у відпустці? І чи взагалі буваєте на відпочинку?

– Щоб відпочивати, потрібно стомлюватись (сміється, – авт.) Мені подобається усе, чим я займаюсь, тому, як правило, потреби відпочивати не маю. Насправді, найкращий відпочинок – сон, годин 6-8 і час проведений із дітьми. Хоча, згідний, моїй працездатності можна позаздрити (сміється, – авт.).

Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»
Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»

Запитання 5: Як Ви вважаєте, чим вмотивоване суттєве підвищення податків на нерухомість і чи адекватне таке підвищення з точки зору питомої ваги цього податку в бюджеті громади?

– Ні для кого не секрет, що громада живе за рахунок податків та зборів. На ремонти доріг, перекриття дахів у школах чи садочках та інші проблеми, з якими звертаються місцеві мешканці, потрібні кошти, яких бракує. До 2021 року в Сваляві були найнижчі на Закарпатті відсоткові ставки – 0,01%, тобто надходження з податків були мінімальні, та й ті сплачували не всі. Закарпатська ОДА рекомендувала всім громадам при формуванні бюджету переглянути податкову ставку на нерухомість та підвищити її до середнього показника по області.

Суми, які зараз отримали у своїх платіжках підприємці Сваляви, нараховані згідно розміру ставки, яка була прийнята ще у липні 2021 року. За це рішення тоді проголосували 23 з 26 депутатів Свалявської міської ради і тодішній Свалявський міський голова Юрій Грига. У 2022 році воно вступило у дію і зараз, у 2023 році, податкова провела обрахунки і люди отримали платіжки за минулий рік. 

Цього року суми у платіжках збільшились тому, що збільшується розмір мінімальної заробітної плати. 

Раніше люди того не помічали, бо мінімалка була 1600 гривень, зараз мінімальна заробітна плата – 6700 грн. Якщо ми візьмемо, до прикладу, минулорічну зарплату 6500 гривень, помножимо на 0,1% то квадратний метр коштує 6, 5 грн. Але треба розуміти, що увесь цивілізований світ сплачує податки адже це – внесок у розвиток рідного міста і країни. 

Запитання 6: Чому діти з інших громад (Полянської) не можуть навчатися у Свалявській школі мистецтв за бажанням? Готові оплачувати повне навчання. У Полянську ТГ незручно доїжджати. 

– Я був головою комісії по цьому питанню, ми дали рекомендації Свалявській школі мистецтв, що вони можуть брати дітей за умови, що навчання оплачують або з бюджету громади, в якій прописана дитина, або батьки беруть на себе фінансові витрати, незалежно від того, де вони проживають. Тому я б радив звернутися безпосередньо у школу мистецтв, перешкод для навчання дітей з інших громад, немає.

Запитання 7: Чому на вихідних (неділя) немає жодного автобусного рейсу «Свалява-Сусково»?  Не всі мають машини…

– На жаль, Свалявська міська рада не має впливу на перевізників та формування графіку руху автобусів, однак, якщо мешканці села Сусково напишуть звернення на міську раду із проханням допомогти вирішити питання з рухом громадського транспорту, зберуть підписи мешканців села, ми зможемо тоді відстоювати інтереси мешканців у Закарпатській обласний державній адміністрації, бо приміськими маршрутами займається транспортний відділ при РДА. Міська рада зацікавлена допомогти вирішити це питання, бо воно стосується комфорту мешканців громади. Алгоритм вирішення цього питання такий.

Запитання 8: Я переселенка і мені абсолютно незрозуміло, хто мер Сваляви? Якщо його немає, то чому?

– Так склалось, що попередній міський голова достроково склав свої повноваження, тому наразі функції мера покладені на виконувачку обов’язків міського голови, секретаря Свалявської міської ради Мирославу Володимирівну Скрипинець. 

Запитання 9: Наступним головою Свалявської ТГ буде Андрій Гуледза? Думаю, Свалява заслуговує…

– Ні, Гуледза не хоче бути мером (сміється, – авт.).

– А чому?

– Бо Свалява не готова до змін. Як тільки свалявчани полюблять Сваляву і будуть орієнтуватися на себе, а не чекати поради з інших населених пунктів, вона стане тим містом, яким була на зламі епох, коли зник комунізм – тоді всі трималися купи.

Я вам скажу, чого останній часом так багато негативу у соцмережах – 20 років містом керувало одне коло людей. Тоді не було інтернету і фейсбуку, люди мало знали про те, що робиться в місті, а хто знав, боявся будь-що сказати, бо розумів, що за слова доведеться відповідати. Тепер кожен з нас норовить показати своє «я». З якогось боку я розумію людей: 20 років потрібно було мовчати, а тепер свобода – можна все виказати, що накопичилося за всі роки. 

Оці всі блогери і «пісатєлі» з інтернету, які ховаються за фейковими іменами, майже всі були в мене. І коли я їх запитую, навіщо ви таке пишете, кажуть: «Андрій Георгійович, ви ще звертаєте на таке увагу? Це ж політика. Як я тоді буду знаменитим?». 

Все, що я маю – результат виховання, яке дали мені батьки, і моєї наполегливості, бо я всього досягнув своєю працею. 

Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»
Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»

Я багато робив помилок, але не зупинявся, переоцінював і йшов далі. Успіх – це дорога від однієї до іншої невдачі, хоча людям важко зрозуміли, що успіху можна досягти, головне – наполегливо працювати. Я ніколи не був публічним – на мене великий вплив зробила моя професія, бо принцип нотаріату – безспірність: ти маєш зробити все, щоб не було двоякого тлумачення.

Мені важко людям сказати те, що вони хочуть почути, а не те, що по факту є. Проблема в тому, що я не вписуюся в стандартні рамки депутата, через надмірну активність та залученість у процеси. Те, що деякі депутати розбирали роками, скликаннями, я з тим розібрався в дуже короткий термін. Я усіх слухаю уважно, вчуся, і тому воно так виходить. І коли ми з хлопцями зустрічалися з людьми в дворах перед виборами, то говорили не так, щоб людям сподобатись, а про те, що ми хочемо зробити, щоб Свалява стала кращою.

Я довго думав, чому все йде так важко та повільно, і зрозумів, що система місцевого самоврядування не працює так, як працюють інші моменти. Так як вдома спекти тортик – одні кошти, а спекти тортик комерційному підприємству з усіма ліцензіями, заробітними платами, своїм доходом коштує уже інших грошей...

Запитання 10: Чому біля офісу Гуледзи написано «Парковка заборонена»? Він привласнив паркомісце?

–Я не є власником всієї будівлі, а лише частини, де діє нотаріальна контора. Тому для зручності відвідувачів встановили такий надпис, на якому, до речі, пише також «Службова парковка». Стоянка є громадського користування, і, звісно, автомобілі тут паркують. Просто щоб не втрачати час на пошук паркомісця, ми змушені були вдатися до таких дій. Але якщо ви бачили цей надис, то також помітили і те, що тут  без проблем паркуються інші автомобілі.

Запитання 11: Чи вважаєте Ви доречним та етичним перебування в негласній коаліції з депутатами від забороненої партії ОПЗЖ в міській раді?

– Коаліції у Свалявській міській раді  у цьому скликанні немає, більше того – депутати приймають рішення виключно із своїх міркувань. Так само, як і вирішують перебувати їм у «забороненій» партії чи ні, я за цей процес не відповідаю та не маю впливу на цю ситуацію. Я узгоджую позицію щодо порядку денного лише із депутатами своєї фракції. 

Запитання 12: Чи виділяються земельні ділянки під будівництво житлового будинку в Сваляві?

– Перша проблема – на сьогоднішній день у Свалявській громаді немає вільних земельних ділянок, які можуть виділити під будівництво житла. Друге – під час війни держава заборонила виділяти будь-які землі, вільні від забудови.

Запитання 13: Чи вирішується питання громадської вбиральні на території міста?

– Питання громадської вбиральні вирішується, зараз тривають організаційні та підготовчі роботи, щоб такий безкоштовний сервіс був у центрі міста. Найближчим часом ви побачите вирішення цієї проблеми. 

Запитання 14: Чи вважаєте Ви хаотичну забудову останніх років в місті проблемою, і як її можна вирішити?  

– Проблема із хаотичною забудовою виникла давно і зараз, на жаль, ми бачимо наслідки такого господарювання. У майбутньому потрібно  прийняти генеральний план громади, щоб врегулювати це питання.

Запитання 15: На Вашу думку, чи є Мирослава Скрипинець гідною заміною Юрію Гризі? В чому її перевага?

– Однозначно є. Мирославі Володимирівні вдалося збалансувати незбалансоване. Вона старається, десь помиляється, набирається досвіду, але керується виключно інтересами рідного міста. Наразі це – перевага.

Запитання 16: Якщо вибори на посаду Свалявського міського голови відбудуться восени цього року, чи є у партії «Слуга Народу» готовий кандидат? Хто він? 

– Є, звісно, декілька. Хто це, поки не буду озвучувати, щоб уникнути політичних маніпуляцій з боку опонентів.

Запитання 17: Чому депутати голосують за високі щомісячні премії працівникам Свалявської міськради у військовий стан?

– Депутати ніколи не голосують за високі зарплати та щомісячні премії працівникам Свалявської міськради. Це не наша компетенція, ми визначаємо лише розмір заробітної плати міського голови. 

Запитання 18: Чи існує в Свалявській громаді програма підтримки молодих сімей з надання пільгових кредитів на придбання вторинного житла?

– Звісно, існує. У травні під час сесії ми затвердили нову редакцію міської цільової програми «Власний дім» на 2021-2025 рік. Кредитування здійснюється за наступними напрямками: для будівництва нового житлового будинку  у розмірі 600 тисяч гривень терміном на 15-20 років; для добудови або капітального ремонту житла – до 300 тисяч гривень на 10 років; для придбання готового або незавершеного будівництва житла до 500 тисяч гривень на 15-20 років; для будівництва інженерних мереж: газопостачання, водопостачання (у тому числі системи фільтрації та очищення води), водовідведення, електрозабезпечення, опалення тощо до 150 тисяч на 5 років.

Більш детально вам можуть розповісти про це у міські раді.

Запитання 19: Коли буде робитися тротуар біля інфекційного?

– Наразі готова проектно-кошторисна документація на реконструкцію цього тротуару, однак чекаємо надходження коштів від податків, щоб мати можливість реалізувати цей проект. Це дуже важливе пішохідне з'єднання центру міста з районом лісокомбінату.

Запитання 20: Нещодавно була резонансна стаття в інеті, щодо тендеру на закупівлю газу… Як на Вашу думку, можна запобігти таким вчинкам чиновників і яка доля посадової особи, яка проводила тендер?

– Наразі триває службове розслідування, тож деталей поки не буде. А запобігти таким вчинкам можна лише ретельно підбираючи працівників на такі посади, попереджаючи про відповідальність за їхні дії, контролюючи проведення закупівель та аналізуючи ринок постачальників послуг. Вони теж є різні і не завжди діють чесно.

Запитання 21: Чи існує якась стратегія (програма, план) для залучення інвесторів та інвестицій в громаду?

–Як на мене – це основне завдання для громади, але мушу визнати, що в нашій ТГ є така категорія мешканців, яка робить все, щоб нічого з того не вийшло. Наразі ми маємо можливість доносити свої проблеми до районної або обласної влади і мати від них підтримку, але я вже неодноразово був свідком того, що ми просимо одне, а інші депутати Свалявщини через своїх партійних босів ставлять палки в колеса, аби тільки ми не реалізували якийсь інвестиційний проект і не показали хороший результат.

Тому часто такі проекти перекладають на інші громади. Це мене дуже засмучує, бо виходить, що тільки через політичні ревнощі люди блокують проекти, які, в принципі, могли покращити добробут мешканців громади. 

Друга проблема – з вільними земельними ділянками, бо у нас є люди, які мають майно, але не мають оформлених земельних ділянок. Виходить, що «забили» за собою місце, але нічого не роблять самі, а ми, в свою чергу, нікому не можемо запропонувати землю, на якій знаходиться чуже майно. Землю не оформляють свідомо, щоб не сплачувати податків у місцевий бюджет, а через брак надходжень, ми не можемо виконувати усі прохання, які надходять від людей. Замкнуте коло...

Є, звісно, підприємці, які були готові прийняти у себе релоковані підприємства, але є політики, які підбурюють людей, аби вони не давали можливості це зробити. Так на нашу територію не змогли зайти агровиробники, які готові були будувати теплиці, а також потенційні засновники реабілітаційного центру для військових.

– А який у Вас інтерес у цьому питанні? 

– Інтерес такий – бізнес, який заходить у нашу громаду, працює, створює робочі місця, сплачує достойну заробітну плату, отримує прибутки, сплачує податки у місцевий бюджет, і, як наслідок, в громаді з’являються кошти задля розвитку Сваляви і сіл громади. Економіка має працювати, а громадянське суспільство контролювати, чи все діється згідно закону.

Запитання 22: Скільки було релоковано підприємств у Свалявську ТГ за період повномасштабного вторгнення? І чи діє якась стратегія чи програма для залучення «релокантів»?

– На сьогодні, в громаду релоковано лише три підприємства. Залученням інвестицій у громаду займається Відділ економіки, промислової політики, інвестицій та туризму Свалявської міської ради.

Запитання 23: Чи існує стратегія (програма, план) для культурного та мистецького розвитку ТГ?

– Нам пощастило у цьому питанні, у Сваляві є хороша база, є школа мистецтв, а найголовніше – талановиті діти та люди, яким подобається займатися культурно-мистецькими проектами. До слова, хочу звернути увагу на нового керівника Свалявської школи мистецтв Віталія Дороша, який за рік своєї роботи, з тією ж сумою фінансування показує зовсім інший результат. А уявіть, якщо ще б були гроші на це…

Запитання 24: Яка екологічна ситуація в Свалявській ТГ? І чи діють якісь програми для поліпшення екологіі в громаді?

– Основна проблема – сміттєзвалище і небажання людей дбати про природу навколо, про чистоту в місті. Звісно, треба вчити людей сортувати сміття, здавати його на вторинну переробку. А діюче сміттєзвалище потрібно рекультивувати і закрити. Було б добре знайти інвестора, який побудує сміттєсортувальний і сміттєпереробний завод європейського зразка, із технологіями, які дозволять екологічно вирішити питання і зменшити об’єм відходів, які потребуватимуть переробки та захоронення до мінімуму. 

Якщо я вдома сортую сміття, то чому інші не можуть цього робити? В мене побутові відходи сортуються на «те, що горить», скло та пластик, які я здаю, ну а органіку забирає комунал. 

Запитання 25: Яке Ваше ставлення до московської церкви у Сваляві й в Україні зокрема. Чи будете Ви і надалі допомагати їм?

Раніше я допомагав усім релігійним громадам Свалявщини. Зараз у мене така ж позиція, як у більшості громадян України щодо цього питання – я допомагаю усім, хто за Україну.

Запитання 26: При ремонтних роботах доріг, переходів і тротуарів всюди Вас видно. Яка Ваша роль в цьому процесі? Чи це означає, що Ви не довіряєте тим службам, які це виконують?

– Ремонт дуже багатьох доріг у громаді я ініціював, як депутат, тому мені хочеться, щоб процес відбувався в терміни і якісно. Тому ми, разом із директором комунального підприємства Михайлом Пітрою, в.о. міського голови Мирославою Скрипинець організовуємо наради просто на місці, де тривають роботи. Я – відповідальний депутат, тому намагаюсь брати участь у прийнятті ключових рішень. А у справах, які стосуються міста, я звик і довіряти, і перевіряти.

Запитання 27: Чи вмієте Ви посміхатися? Яке у Вас почуття гумору за 5-бальною шкалою і який Ваш улюблений анекдот?

– Почуття гумору в мене точно є і посміхаюся я теж часто, може, просто автору запитання не пощастило бути зі мною у таких умовах, де я б міг це продемонструвати. Анекдоти розповідаю часто, але не всі підійдуть читачам.

Розкажу вам анекдот з натяком: 

Операційна. Медсестра кричить:

– У нього з’явився пульс, він повертається!

Тут лікар вирубає електрику:

– Повертатися – погана прикмета.

– Ви повинні передати естафету інтерв'ю іншому депутату або депутатці. Хто це буде?

– Естафету передаю колезі – депутатці Свалявської міської ради Кларі Стегурі.

Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»
Андрій Гуледза: «Я не вписуюся в стандартні рамки депутата»

 

 

 

Коментар
06/12/2024 П'ятниця
06.12.2024
18:55
БЛОГ TikTok вибори 147
05.12.2024