Маніпуляція та брехня: під виглядом українців на війну не відправляють польські війська
Російська пропаганда поширила маніпуляцію і неправду про те, що під виглядом українців на війну в Україну відправлять «регулярні» польські війська. Роспропаганда вже третій рік спить і бачить, як воює з НАТО. Але, як то кажуть – НАТО ще ні під’їхало, а російські окупанти вже втратили на війні в Україні понад 500 тисяч військових. Проте, пошуки натівських солдат пропагандисти не припиняють.
Так, днями піднялася хвиля спекуляцій та маніпуляцій з приводу інформації про формування в Польщі добровольчого батальйону з українців, які там проживають. Про деталі – далі у матеріалі.
Днями у російських телеграм-сміттярках, які активно працюють на український інфопростір, поширилася інформація, про те, що, нібито, під виглядом українських добровольців, в Україну будуть направлені польські регулярні війська (далі мовою оригіналу):
«В Польше заявили, что уже больше тысячи украинских граждан, находящихся в стране, готовы вступить в ряды нового иностранного легиона для участия в боевых действиях на стороне ВСУ. Скорее всего речь идёт о проведении операции «под чужим флагом» и отправке на Украину регулярных воинских формирований Войска Польского под видом «украинцев», – ішлося в пості.
У своєму дописі пропагандисти накрутили одразу низку маніпуляцій та неправди.
По-перше, у російському дописі, вже як класичний прийом, використано маніпулятивне узагальнення «в Польше заявили». На тлі відсутності джерела заяви – офіційної особи, яка це могла сказати, – складається враження, що така інформація дійсно пролунала на вищому рівні від офіційних представників, бо це ж у Польщі.
Насправді, таку інформацію оприлюднило польське видання RMF FM. Але у своїй публікації журналісти спиралися «на джерела в українських дипломатичних місіях».
Тобто інформація неофіційна, з анонімних джерел. До того ж, як пише видання: «за найскромнішими підрахунками, кілька тисяч українських біженців можуть подати заявки на вступ до легіону…». Тобто навіть анонімні джерела говорять про кількість лише у форматі прогнозу.
Слід також зазначити, що спекулювати на темі формування добровольчого батальйону із українців у Польщі, пропагандисти почали від самого початку оголошення такої інформації, а саме – під час візиту у Польщу Президента України Володимира Зеленського та підписання безпекової угоди з керівництвом країни 8 липня 2024 року.
По-друге, коли у лютому-березні 2024 року президент Франції Емануель Макрон почав активно просувати ідею відправки в Україну військ з окремих європейських країн і, зокрема, Франції, його ідею не підтримало чимало країн.
Зокрема у Польщі тоді заявили, що не відправлятимуть свої війська в Україну. Про це заявив віцепрем’єр-міністр – міністр національної оборони Владислав Косіняк-Камиш:
«Таких планів немає, Польща не посилатиме свої війська в Україну. Ми дуже чітко про це говорили – і президент, і прем’єр-міністр, і я це підтверджую: введення польських військ в Україну не планується», – сказав міністр.
Тож Польща давно дала зрозуміти, що ні під своїм, ні під будь-яким іншим прапором не має наміру відправляти свої регулярні війська в Україну.
До того ж, 4 квітня 2024 року на пресконференції у Брюсселі генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що «північноатлантичний альянс не має жодних планів щодо розгортання військ в Україні, і український уряд не звертався з таким запитом».
ВИСНОВОК
Тож, можемо констатувати, що російська пропаганда відверто маніпулює темою формування у Польщі добровольчого батальйону з українців, які там проживають, та поширює неправдиві факти про цю подію.
Мета таких вкидів – вчергове знайти привід, щоб реанімувати старий наратив про те, що росія в Україні воює з НАТО.
Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні».