У Свалявській міській лікарні з'явився Starlink від Ілона Маска

08 Квітня 2022, 15:55
У Свалявській міській лікарні з'явився Starlink від Ілона Маска 2722
У Свалявській міській лікарні з'явився Starlink від Ілона Маска

Свалявська міська лікарня отримала доступ до глобальної супутникової системи компанії SpaceX. Сьогодні у медустанову привезли установку Starlink. Відтепер персонал лікарні та пацієнти матимуть змогу користуватися безкоштовним та високошвидкісним інтернетом на території закладу. 

Як розповів нещодавно призначений в. о. головного лікаря Олександр Фізер, таких установок на Закарпаття було виділено в обмеженій кількості. Завдяки численним клопотанням, одна із десяти надійшла саме до місцевого медзакладу. 

«Одна з 10 установок, які привезли минулого тижня у Закарпатську область, потрапила до нашої лікарні, чим ми і пишаємось. Адже доступ до швидкого інтернету є зараз необхідністю в умовах цієї війни та сучасного життя», – розповідає очільник лікарні.

За слів Олександра Фізера, після монтажу та випробування обладнання можна буде обдумати можливість зробити на території лікарні зону вільного доступу до мережі Інтернет. Запустити установку планують вже з понеділка.

В. о. Свалявського міського голови Мирослава Скрипинець наголосила, що таке сучасне обладнання – дуже гарне досягнення для Сваляви, зважаючи на те, що багато хто хотів би отримати його. Воно значно полегшить роботу медичного персоналу і зробить умови перебування пацієнтів комфортнішими, адже потреба у доступі до інформації наразі є необхідністю.

Що таке Starlink?

Starlink — це платформа супутникового інтернету компанії SpaceX, яка належить американському бізнесмену Ілону Маску. Поки що вона розвивається: проєкт почали розробляти в 2015 році, тестові прототипи вивели на орбіту в лютому 2018 року, а першу групу із 60 супутників запустили у травні 2019-го. Зараз на орбіті вже майже дві тисячі супутників, а до 2027 року компанія планує запустити до космосу загалом 42 тисячі — й тоді, яка стверджує компанія, платформа прокриє майже всю планету інтернетом. Орієнтовна вартість проєкту — 20–30 мільярдів доларів США.

Хоча геомагнітні бурі та інші чинники іноді корегують плани Маска: наприклад, одна партія із 40 супутників майже одразу після запуску зійшла з орбіт через таку бурю та згорить в атмосфері протягом найближчого часу. Також у січні 2022 року стався збій у системі: протягом 90 хвилин доступ в інтернет був відсутній.

Супутник Starlink — це пласка панель вагою 295 кілограмів із чотирма антенами та сонячною батареєю, датчиком орієнтування за зірками, а також із двигунами, що працюють на криптоні, за допомогою яких супутник може маневрувати та обирати іншу орбіту. Starlink використовує систему стеження Міноборони США, аби супутники не врізалися в космічне сміття та не наближалися до інших станцій. На відміну від геостаціонарних супутників, Starlink не зависають над планетою, а мчать навколо неї з величезною швидкістю — приблизно 27 000 км/год. Зараз вони — найяскравіші об’єкти в небі, що трохи турбує астрономів: це може заважати спостереженням. Компанія пообіцяла виправити це, але поки що не зробила їх менш видимими.

Супутники перебувають на низькій навколоземній орбіті, приблизно у 550 кілометрах над поверхнею Землі, тому затримка сигналу майже непомітна — до 20 мілісекунд, на відміну від найближчих конкурентів, у яких сигнал може затримуватися на секунди. Із наземними станціями й терміналами користувачів зв’язок забезпечується Ка-антенами через радіодіапазони з частотою 12 ГГц, а між собою супутники взаємодіють на частоті понад 10 тисяч ГГц завдяки лазерному променю.

Як це працює?

У країнах, де вже працює Starlink, встановлені наземні станції-шлюзи. Ці шлюзи стоять по всьому світу й не можуть бути занадто далеко від користувача, який намагається підключитися. Тому кількість цих шлюзів — така ж принципова річ, як і кількість супутників у небі. Поки що шлюзи є не всюди, їхня мережа також поступово розширюється. До війни найближчий до України шлюз був у Польщі, й цього було достатньо, аби під ’єднатися до платформи в Україні.

Шлюз підключається до супутника, а той, у свою чергу, передає його сигнал на тарілку-термінал. По суті, супутник — дзеркало, яке ретранслює сигнал від наземної станції в одному місці до тарілки користувача в іншому. Умовно це виглядає так:

 

 

Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024