17 травня: що за свято та в кого іменини

17 Травня 2021, 09:00
453

17 травня — 137-й день року (138-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 228 днів.

17 травня День ангела відзначають:

Антон, Кирило, Марія, Микита.

17 травня: яке сьогодні свято

Міжнародний день боротьби з гомофобією

Досить нове свято. Воно відзначається 17 травня, починаючи з 1972 року. Цивілізоване суспільство сьогодні активно протистоїть гомофобії, тим не менш, у багатьох країнах це явище не викорінено й досі.

Православні свята:

Мучениці Пелагеї.

Староруської ікони Божої Матері.

Пісний день.

Пелагея Заступниця

У православній церкві в цей день шанували пам’ять Святої Пелагеї, яка була заступницею птахів. Також з цієї миті починалися травневі грози, а ті, які траплялися раніше, вважали випадковими і поодинокими. За старих часів день 17 травня називали по-різному: Пелагея, Пелагея-заступниця. Вважали, що Пелагея протегувала безневинним дівчатам і птахам. Саме до Пелагеї зверталися, якщо потрібна допомога безневинним людям.

Історія свята

Пелагія жила в III столітті в Тарсі, Мала Азія. Її батьки були заможними і змогли забезпечити дочці чудову освіту. Одного разу Пелагію побачив приймальний спадкоємець імператора Діоклетіана і зачарувався її красою. Але дівчина відмовила йому. Вона визнала себе християнкою і нареченою Ісуса Христа.

Після Хрещення Пелагія хотіла привести до Істинного Бога і свою матір. Але та упиралася в своїх помилках, відмовилася і насильно привела Пелагію в будинок відкинутого спадкоємця. Той розумів, що після відкриття таємниці віросповідання Пелагії її піддадуть мукам і стратять, не витримав цього і наклав на себе руки.

Мати дівчини прийшла в сказ від того, до чого вона довела спадкоємця, і сама відвела доньку до правителя на суд. Діоклетіану сподобалася Пелагія. Він запропонував їй стати його дружиною. Дівчина відмовила. Тоді імператор наказав надати мученицю тортурам і стратити. Це трапилося в 287 році.

Традиції на 17 травня

Селяни 17 травня спеціально рубали клен, березу або липу, заготовлюючи сировину для виготовлення ложок. З давніх часів саме вони були символом заможності і ситості. Тому, ложки часто прикрашали химерним розписом і різьбленням, а потім підносили у подарунок – це вважалося дуже престижним. Часто носили дерев’яні ложки з собою, склавши їх в спеціальний футляр. Також їх могли носити в чоботі або за поясом.

Стежили 17 травня за черемхою. Так, якщо на ній вже з’явилися квіти, то вважалося, що сіяти пшеницю пізно, і урожай не збереш. У садах тим часом починали цвісти груші, яблуні, вишні, і їх намагалися прищеплювати саме в цей день. Спостерігали за природними явищами, прикметами і намагалися вгадати, якою буде погода в найближчі дні і місяці.

Народні прикмети на 17 травня:

Хрущів багато – буде посуха

Зацвіла калина – можна сіяти на грядки огірки, гарбуз, боби, кукурудзу

Немає роси вранці 17 травня – погода зміниться

З’явилися сережки на квітучих кленах – можна висаджувати буряк

Кує зозуля – прикмета до того, що погода буде гарна

Частий і сильний дощ передвіщає багатий урожай

Якщо горобці літають по небу зграями і не знаходять собі місця – буде вітер

Бліде сонце – погана погода протримається довго

Цвіте терен – друга половина травня буде холодною.

Коментар
27/04/2024 П'ятниця
26.04.2024